A LAJOSMIZSEI FEKETE ISTVÁN SPORTISKOLAI ÁLTALÁNOS ISKOLÁBAN A JÁRVÁNYÜGYI KÉSZENLÉT IDEJÉN ALKALMAZANDÓ ELJÁRÁSRENDRŐL
Jelen intézkedési terv újabb módosításig vagy visszavonásig marad érvényben, a módosítására a járványügyi helyzet alakulásától függően, a tapasztalatok figyelembevételével kerül sor.
Ezek betartása kötelező minden tanuló, szülő és dolgozó számára.
ELJÁRÁSREND SZÜLŐKNEK
- A nevelési-oktatási intézményeket kizárólag egészséges gyermek, tanuló látogathatja. A gyerekeket naponta megkérdezzük (szóban) egészségi állapotukról és szükség szerint, panaszok esetén testhőmérséklet-mérést végzünk rajtuk, amit eltérés esetén jelezzük Önöknek. A koronavírus-megbetegedés tüneteit mutató tanulót azonnal elkülönítjük. A szülőnek értesítés után azonnal haza kell vinni gyermekét. A gyermek az iskolába kizárólag orvosi igazolással térhet vissza.
- A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha a gyermeknél vagy a családban koronavírus-gyanú vagy hivatalosan igazolt fertőzés van.
- Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) van, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak kell tekinteni.
Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá,
ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára.
Ezen időszakban az érintett tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban.
A 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet értelmében az intézményvezető alapos indok esetén igazoltnak tekintheti a tanulói távolmaradást. A döntés során elsődlegesen azt kell mérlegelni, hogy
- az intézményben, illetve az oda- és hazaúton fennáll-e a tanuló megfertőződésének
reális veszélye;
- az esetleges megfertőződésnek milyen hatása lehet a tanulóval egy háztartásban élő személyekre;
- a tanuló életkorára figyelemmel biztosítható-e felügyelete az iskolából való távolmaradás alatt.
A tanulói hiányzásnak a járványhelyzetre tekintettel, általánosan, előre meg nem határozott időtartamra történő szülői igazolása nem tekintendő automatikusan alapos indoknak.
- Iskolánkban csak a tanulói jogviszonnyal rendelkező kiskorú gyermekek tartózkodhatnak.
- A reggeli iskolába érkezésre a következő szabályok vonatkoznak: Az iskolába érkezéskor az ajtóban kézfertőtlenítő használata és maszk viselése kötelező mindenki számára.
- A belépési pontnál és a közös használatú helyiségekben orrot és szájat elfedő arcmaszkot viseljenek.
Kérjük a szülőket, hogy a reggeli ügyeletet és az összevont délutáni ügyeletet (16-17 óráig) csak nagyon indokolt esetben vegyék igénybe.
- A szülők a gyermekeket a kapuig, kollégium épületénél az ajtóig kísérhetik! Az intézmény területére szülő nem léphet be! A sportfoglalkozásokra, zeneórákra érkező gyermeket kísérő szülő nem léphet be az iskola területére!
- Az emberi erőforrások miniszterének a járványügyi időszak köznevelési védelmi intézkedéseiről szóló 29/2021. (XI.19.) EMMI határozata értelmében alapvetően a köznevelési intézménybe csak a védettség igazolását követően lehet belépni. Ez alól kivételt jelent az intézményben foglalkoztatott, a nevelő-oktató munkát végző személy, az intézménnyel jogviszonyban lévő gyermek, tanuló, a gyermeket vagy tanulót kísérő egy fő nagykorú személy a beléptető pontig.
A beléptető ponton túl a pedagógussal vagy a vezetővel történt előzetes egyeztetést követően a
koronavírus elleni védettséget igazoló szülő belépése engedélyezhető. A belépéskor
testhőmérséklet ellenőrzés történik,
a tartózkodás teljes ideje alatt kötelező a maszk használata. Az iskola épületébe lépéskor kézfertőtlenítés szükséges.
- Ügyintézés rendje: elsődlegesen telefonon (0676/356-156) vagy emailben (titkarsag@lajosmizseiskola.hu) tudjuk fogadni megkereséseiket.
- A hivatalos ügyeket a KRÉTA e-ügyintézés keretében intézzék! Amennyiben mégis elkerülhetetlen a személyes ügyintézés, akkor előzetes időpont egyeztetés után tudjuk fogadni Önöket. Az ügyintézés esetén a belépési pontnál kézfertőtlenítés, testhőmérséklet mérés történik, a maszk használata kötelező.
- Az intézményben elfogadott szabályokról a gyermekek, szülők tájékoztatást kapnak. (iskola, honlap).
- Egy osztály koronavírus fertőzés érintettsége esetén csak az Oktatási Hivatal rendelhet el rendkívüli szünetet valamint a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi megfigyelést (hatósági karantént).
Kérünk mindenkit a szabályok betartására!
Járványügyi szabályozás az iskola épületén belül:
- ELJÁRÁSREND TANULÓKNAK
A bejáratoknál kézfertőtlenítő folyadékot biztosítunk.
- Az intézménybe érkezéskor minden belépőnek fertőtlenítenie kell a kezét.
- A közösségi tereken (folyosó, büfé, udvar, aula) az ott tartózkodás idején kötelező a szájat és orrot eltakaró maszk viselése.
- Szünetekben lehetséges a büfében vásárolni. Ennek beosztási rendjét az osztályfőnökök ismertették a tanulókkal. Lehetőleg mindenki a lehető legrövidebb útvonalon menjen oda. A büfénél felragasztott csíkok segítenek a távolságtartásban.
- A tanítási órákon, foglalkozásokon a maszk viselése lehetséges, de nem kötelező – de a kollégák kérhetik a felső és alsó tagozatos gyerekektől annak viselését.
- Illemhely használata után alaposan kezet kell mosni vagy fertőtleníteni kell a kezet.
- Étkezések előtt és után is mindenki alaposan mosson kezet és fertőtlenítse a kezét. Kéztörlésre papírtörlőt kell használni - használat közben törekedni kell arra, hogy ne pazaroljuk a papírtörlőt, a használt papírtörlőt a kijelölt gyűjtőedénybe kell belehelyezni.
- Meg kell tanulni a köhögési etikettet: papírzsebkendőt kell használni köhögéskor, tüsszentéskor. A használt zsebkendőt a kukába kell dobni, alaposan kezet kell mosni vagy esetleg kézfertőtlenítést kell végezni.
- Kijelölt termed tisztaságára ügyelj!
- Folyamatos vagy gyakori (óránkénti) intenzív (teljes ablakfelületet kitáró) szellőztetés szükséges (amennyiben a helyiségben egyidejűleg többen is tartózkodnak), időjárás függvényében, mely a hetes feladata.
- Az iskolába érkezéskor a tanulók a saját osztálytermükbe mennek, ott tartózkodnak a tanóra kezdetéig. A szaktantermek, nyelvi bontótermek kivételével az osztályok a tanítási nap során használják ugyanazt a tantermet. Amennyiben ez nem megoldható, az osztályok váltása között a tantermekben felületfertőtlenítést kell végezni.
- Az óraközi szünetekben - amíg az időjárás engedi - az udvart is igénybe vesszük. Kérünk mindenkit, hogy a szünetekben lehetőség szerint a számára kijelölt területen tartózkodjon. Az udvaron ügyeletes tanárok felügyelik a szabályok betartását. Kérem ennek megfelelő öltözékben jöjjenek a tanulók az iskolába.
- A menzán az ebédeltetési rendet az órarend alapján úgy alakítottuk ki, hogy lehetőség szerint a különböző évfolyamok minél kevésbé keveredjenek. Az ebédelés alatt ügyeletes tanár felügyeli a szabályok betartását. Ebéd előtt és után szükséges a kézmosás/kézfertőtlenítés.
- Étkezéskor nem fogdossuk össze a kirakott evőeszközöket, poharakat, amit megfogsz, azt ki is kell venni.
- Az iskola könyvtárában egyszerre maximum 8-8 diák tartózkodhat. A könyvtárban maszk viselése ajánlott. A szabályok betartásáért a könyvtáros a felelős.
- A szülők figyelmét felhívjuk arra, hogy lehetőség szerint biztosítsanak gyermeküknek saját kézfertőtlenítőt, papírzsebkendőt is.
- ELJÁRÁSREND PEDAGÓGUSOKNAK:
- Az oktatásban és nevelésben, illetve az intézmények működtetésében csak egészséges és tünetmentes dolgozó vegyen részt.
- A koronavírus-megbetegedés tüneteit mutató tanulót azonnal elkülönítjük.
- A koronavírus-megbetegedés tüneteit mutató gyermekről jelzést kell küldeni a titkárságra. Az érintett pedagógus (akinél a gyermek a tüneteket produkálta) tájékoztatja a szülőt, akitől elvárjuk, hogy a gyermek hazavitelét megoldja.
- Annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik, mert pl. tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) van, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak kell tekinteni.
Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá,
ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára.
Ezen időszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett
köteles részt venni az oktatásban
.
- A tanítási órákon, foglalkozásokon a maszk viselése lehetséges, de nem kötelező – de a kollégák kérhetik a gyerekektől annak viselését.
- A közösségi tereken az ott tartózkodás idején kötelező a szájat és orrot eltakaró maszk viselése.
- A testnevelésórákat az időjárás függvényében javasolt szabad téren megtartani. Az órák során mellőzni kell a szoros testi kontaktust igénylő feladatokat. Amennyiben ez mégsem kerülhető el, akkor ezeket állandó edzőpartnerrel (párokban, kiscsoportokban) kell végezni.
- Az informatika óra előtt a gyerekeknek kötelező a kézmosás, a tanteremben szünetekben a billentyűzeteket és egereket fertőtlenítik az órát tartó pedagógus irányításával a tanulók.
- Folyamatos vagy gyakori (óránkénti) intenzív (teljes ablakfelületet kitáró) szellőztetés szükséges (amennyiben a helyiségben egyidejűleg többen is tartózkodnak) az időjárás függvényében.
- Minden osztályfőnök és minden szaktanár felel a tanterem higiénés állapotáért (hetesi rendszer, tisztaság, szellőztetés, uzsonna, tej, gyümölcs kezelése, stb.)
- Az osztályok naponta legalább egyszer kötelezően kimennek a szabadba, ennek időpontját a tanítók/szaktanárok választják ki.
- Fokozottan figyelni kell arra, hogy a tanulók betartsák az alapvető higiéniai szabályokat (kézmosás, kézfertőtlenítés, papírtörlő használat, szemétgyűjtő edények megfelelő használata).
- Fokozottan figyelni kell arra, hogy az ebédlőben a tanulók ne fogdossanak össze semmit, ne csoportosuljanak.
- Az ügyeleteket nagyon pontosan el kell látni.
- A nagy létszámú gyermek, tanuló vagy pedagógus egyidejű jelenlétével járó (pl.: osztályozó értekezlet, tanévzáró ünnepség, bál, bankett, kulturális program) esemény megszervezése az alábbiak szerint történik:
- a jogszabályban meghatározott létszámkorlát szigorú betartása,
- az alapvető egészségvédelmi intézkedések, szabályok betartása (távolságtartás, maszkviselés, kézfertőtlenítés, szellőztetés),
- zárttéri helyett szabadtéri program szervezése,
- a résztvevők körének korlátozása.
- ELJÁRÁSREND TAKARÍTÓKNAK:
- Alapos, mindenre kiterjedő fertőtlenítő takarítást kell elvégezni.
- Fertőtlenítő takarítás elvégzése során figyelembe kell venni a Nemzeti Népegészségügyi Központ (a továbbiakban: NNK) ajánlását.
- A tanítás megkezdése előtti alapos mindenre kiterjedő fertőtlenítő takarítás során a padló és felülettisztításon túl a takarítás lehetőség szerint terjedjen ki az alábbiakra:
- ajtók, faburkolatok, lambériák, szekrények, székek, padok, asztalok, egyéb bútorok vegyszeres tisztítására;
- padló és játszószőnyegek, egyéb textília tisztítására;
- játékok, sporteszközök tisztítására;
- szemétgyűjtők tisztítására, fertőtlenítésére;
- csaptelepek
- Az intézményvezető ellenőrzi a takarítás megvalósulását.
- Az osztályok váltása között a tantermekben felületfertőtlenítést kell végezni.
- Ugyanez a felületfertőtlenítés történjen meg a nagytanárikban, a kistanárikban és a titkárságon naponta többször.
- A szociális helységekben folyamatosan biztosítani kell a szappanos kézmosási lehetőséget, melyet lehetőség szerint vírusölő hatású kézfertőtlenítési lehetőséggel kell kiegészíteni. Kéztörlésre papírtörlők biztosítása szükséges, textiltörölköző használata tilos.
- A vírus inaktiválása érdekében fokozottan ügyelni kell az intézmény tisztaságára, a napi többszöri fertőtlenítő takarítás (termekben, a folyosókon és a szociális helységekben) elvégzésére. A fertőtlenítő takarítást a mindenkori ügyeletes végzi 8:00-13:00 között, oly módon, hogy minden becsöngetés után fertőtleníti a következőket:
- a kézzel gyakran érintett felületek (az ajtó-, ablakkilincsek, korlátok, villany- és egyéb kapcsolók,)
- mosdók csaptelepei, WC lehúzók, stb
- A takarítást, fertőtlenítést úgy kell megszervezni, hogy az a gyermekek, tanulók egészségét ne veszélyeztesse.
- A takarítást végző dolgozók részére a felhasznált szernek megfelelő védőeszköz biztosítása és azok viselése szükséges (maszk, kesztyű).
- A használt játékok, sporteszközök, játszótéri eszközök felületét rendszeresen fertőtleníteni kell. Ezek az eszközök az erre kijelölt helyen lesznek megtalálhatók.
4. ISKOLA EGÉSZSÉGÜGYI ELLÁTÁS SZABÁLYAI
- Az iskolai szűrővizsgálatok és az iskola-egészségügyi ellátás során az egyéb egészségügyi ellátásra vonatkozó szabályokat szükséges betartani. Ennek megfelelően, amennyiben az egészségügyi ellátás korlátozásának elrendelésére nem kerül sor, a szűrővizsgálatokat, és egyéb feladatokat maradéktalanul el kell végezni.
- A járványügyi készültség időszakában az iskola-egészségügyi ellátás védőnői vonatkozásban az iskola-egészségügyi ellátásról szóló 26/1997. (IX.3.) NM rendelet 3. sz. melléklete, az egyeztetett munkaterv, az oktatási intézményekre vonatkozó, valamint a járványügyi helyzetnek megfelelő eljárásrend alapján történik, mely feltételezi a pedagógus, a védőnő, az iskolaorvos és a tanuló folyamatos együttműködését.
- A személyes találkozást igénylő teendők esetében – védőnői szűrővizsgálatok, tisztasági vizsgálatok, védőoltások, védőnői fogadóóra – a feladatok elvégzése a fenti járványügyi óvintézkedések (személyi higiéné, a használt eszközök fertőtlenítése, szellőztetés, zsúfoltság kerülése, maszkhasználat) figyelembe vételével történik. A megfelelő szervezéssel (időbeli ütemezés, pontos időpont megadásával) az eltérő osztályokban tanulók közötti találkozások számát csökkenteni kell.
- Az egészségügyi ellátás során be kell tartani az infekciókontroll szabályokat (a koronavírustól függetlenül is), különös tekintettel a koronavírus járvánnyal kapcsolatban az NNK által kiadott, a járványügyi és infekciókontroll szabályokat tartalmazó Eljárásrendben részletezett utasításokat. A szűrővizsgálatok helyszínén (iskolaorvosi rendelő/védőnői szoba/szűrővizsgálati helyiség, védőnői tanácsadó) biztosítani kell a szappanos kézmosás és a kézfertőtlenítés lehetőségét, gondoskodni kell a fertőtlenítőszeres takarításról és a gyakori szellőztetésről.
- Amennyiben az egészségügyi ellátás során a gyermeknél fertőzés tünetei észlelhetők, jelen tájékoztató „Teendők beteg személy esetén” pontja szerinti intézkedések megtétele szükséges, mely egyidejűleg kiegészítendő a vizsgálatok felfüggesztésével, a helyiség és az eszközök fertőtlenítésével, és alapos szellőztetéssel.
5. TEENDŐK BETEG SZEMÉLY ESETÉN
- Amennyiben egy gyermeknél, pedagógusnál, vagy egyéb dolgozónál fertőzés tünetei észlelhetők, haladéktalanul el kell őt különíteni, egyúttal értesíteni kell az iskola-egészségügyi orvost, aki az érvényes eljárásrend szerint dönt a további teendőkről. Gyermek esetén a szülő/gondviselő értesítéséről is gondoskodni kell, akinek a figyelmét fel kell hívni arra, hogy feltétlenül keressék meg telefonon a gyermek háziorvosát/házi gyermekorvosát. Azt követően az orvos utasításainak alapján járjanak el.
- A gyermek az iskolába orvosi igazolással vagy a karanténra vonatkozó határozatban rögzített időpontot követően térhet vissza, melyet az intézmények el kell fogadnia, azt saját hatáskörben nem bírálhatja felül.
- Amennyiben krónikus betegséggel élő gyermek a koronavírus okozta járványügyi helyzet miatt speciális eljárást, védelmet igényel, erről a kezelőorvosnak kell döntenie, mely alapján a szükséges intézkedéseket meg kell tenni.
- INTÉZKEDÉSEK FERTŐZÉSSEL ÉRINTETT INTÉZMÉNYEK ESETÉBEN
- Amennyiben egy köznevelési intézményben egy tanuló esetében COVID-19 fertőzés igazolódik, az illető a járványügyi döntésnek megfelelően 7 nap karanténba kerül, amely 7 nap után akkor kerülhet megszüntetésre, ha a beteg már legalább 3 napja láztalan és a légúti tünetei megszűntek. Három nap tünetmentesség esetén, a tünetek kezdetétől számított 5. napon végzett negatív gyorsteszt eredmény esetén az elkülönítés feloldható, és a tanuló visszatérhet az intézménybe.
- Az érintett osztályban a jelenléti munkarend szerinti nevelés-oktatás változatlanul folytatódik azzal, hogy az érintett tanulóval egy osztályba/csoportba tartozó tanulók közül azok, akik oltottak, személyesen vesznek részt az oktatásban, míg a nem oltott tanulók 5 napig karanténba kerülnek, ami alatt otthon tartózkodnak, és az intézmény gondoskodik az előrehaladáshoz szükséges információk (így különösen a feldolgozott tananyag, a házi feladat) megküldéséről részükre. Számukra a jelenléti oktatásba otthonról történő bekapcsolódás lehetőségét az adott intézmény a helyben kialakult módon, a rendelkezésre álló technikai adottságoknak megfelelően biztosíthatja.
- Igazolt COVID-19 fertőzés esetén a területi népegészségügyi hatóságot, azaz a Megyei/Fővárosi Kormányhivatal népegészségügyi feladatkörben eljáró járási/kerületi hivatalát tájékoztatni kell. A tájékoztatás alapján az adott intézményben vagy az érintett csoportban az eddigiekhez hasonlóan kizárólag az Oktatási Hivatal rendelhet el rendkívüli szünetet.
- Amennyiben egy nevelési-oktatási intézményben átmenetileg tanügyi intézkedés kerül elrendelésre, a gyermekfelügyeletet az érintett intézményben meg kell szervezni a szülők támogatása érdekében. A gyermekfelügyelet során a gyermekétkeztetési feladat ellátójának változatlanul biztosítania kell a gyermekétkeztetést.
- KOMMUNIKÁCIÓ
- Nyomatékosan kérjük, hogy hiteles forrásokból tájékozódjanak. Az oktatással kapcsolatos híreket a www.kormany.hu és a www.oktatas.hu felületein kell követni.
- Az intézmények kérdéseinek megválaszolására tematikus e-mail-címet hoztak létre (vedekezesakoznevelesben@emmi.gov.hu), amelyen a kérdéseket és bejelentéseket a köznevelési szakterület munkatársai válaszolják meg.
- Az új koronavírus vonatkozásában a rendeletben előírtak teljesítéséhez az NNK által kiadott és honlapján közzétett tájékoztatók nyújtanak segítséget.
Lajosmizse, 2022. 01. 19.
Plichta Ildikó
intézményvezető